Ponad 19 litrów krwi i 43 osoby to wyniki ostatniej, drugiej już w tym roku wyjazdowej akcji Opolskiego RCKIK (Regionalnego Centrum Krwi I Krwiodawstwa), przeprowadzonej na terenie Zespołu Szkół w Zdzieszowicach. Wydarzenie odbyło się przy wykorzystaniu jednego z kilkudziesięciu, działających w Kraju, mobilnych punktów poboru krwi. Pamiętajmy, że każdy z nas może honorowo oddać krew i ratować życie innym, jeżeli tylko:
- jest osobą pełnoletnią i nie przekroczył 60- tego roku życia,
- czuję się w pełni sił i nie ma objawów choroby,
- waży nie mniej niż 50 kg,
- pragnie pomóc drugiej osobie.
Każdego z nas łączy to, że mamy w sobie krew, niezwykle cenny płyn, którego nigdy nie ma za dużo. Potrzeba jej przy operacjach, przeszczepach, dużych ilościach, a sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że istnieją jej różne grupy i nie jest tak, że każdemu potrzebującemu można podać każdy rodzaj krwi.
Krew można oddawać w regionalnym centrum krwi i krwiodawstwa w Opolu jak i w oddziałach terenowych w Brzegu, Kędzierzynie- Koźlu, Kluczborku i Nysie. Inną opcją są, działające na terenie całego województwa mobilne punkty terenowe, działające w oparciu o specjalnie do tego przystosowany autobus. Na stronie Opolskiego RCKIK można zdobyć informacje o kolejnych akcjach wyjazdowych, i o tym której grupy krwi brakuje. Poświęć chwilę i dowiedz się, być może to właśnie w twoim miejscu zamieszkania będzie następna akcja Honorowego poboru krwi, i właśnie ty uratujesz komuś życie. Oddaj krew, a na pewno nie pożałujesz. Dla Honorowych Dawców krwi czekają dodatkowe benefity:
- tytuł "Honorowego Dawcy Krwi",
- zwolnienie od pracy w dniu poboru krwi, i dzień po oddaniu krwi,
- zwrot kosztów przejazdu do oddziałów RCKIK,
- posiłek regeneracyjny w wysokości 4.500 kalorii,
- bezpłatne wyniki podstawowych badań.
Każdej kobiecie, która oddała minimum 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał minimum 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi", a co za tym idzie:
- korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej,
- bezpłatne zaopatrzenie w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen,
- bezpłatne przejazdy komunikacją miejską,
- ulga od podatku.
I co najważniejsze w obu przypadkach duma z tego że to właśnie ty przyczyniłeś się do uratowania komuś życia!